KAZKÖYSPOR

Kazköyspor'un 1989-90 Sezonu Faaliyetleri

Kazköyspor'un 4. olağan kongresi 1989 yılı Haziran ayında yapıldı. Özellikle, Yılmaz Akın'ın kaybettiği son Muslu muhtarlık seçimlerindeki çekişme ve gerilimin, eskiden beri gelen sürtüşmelerin üstüne eklenmesiyle, kulüp (maddi ve manevi olarak) zayıflamıştı. Eski yöneticilerin ve futbolseverlerin çoğu kulüple (olumlu anlamda) ilgilenmiyorlardı. Köy içinden 20 kadar ve TTK Karadon müessesesinde çalışan 150-200 kadar üyeden (maaşından üyelik aidatı kesilenlerden) 25-30 kadarı kongreye geldi. Yönetime tecrübeli ve işin ehli kişilerden fazla talip olmayınca, Metin Mert'in teşvikiyle, Erdoğan Tan, Fikri Küçük, Metin Adıyaman, Turan Adıyaman, Hüseyin Demir, Mehmet Güngör aday oldu. Yapılan seçimlerde, bu kişiler oyların çoğunu alarak (muhalefetsiz) yönetim kuruluna girdiler. Aynı akşam toplanan yönetim kurulu, görev taksimi yaptı; Metin Mert Başkan, Metin Adıyaman 2. Başkan, Erdoğan Tan Genel Sekreter, Turan Adıyaman Muhasip, Hüseyin Demir Veznedar, Mehmet Güngör Genel Kaptan, Fikri Küçük Lokal Amiri oldu.

Yeni yönetimin genel sekreteri Erdoğan Tan üye yazım kampanyası başlattı. Şampiyonluğa oynayacak kadro kurma çabalarını destekleyen kişiler kulübe üye oldu. TTK'dan bordro üyesi olanlar hariç, üye defterine kurucular dahil 168 kişi kayıtlandı. Kulüp lokal gelirleri, aidat ve bağışlar arttı.

< Bu kısımdaki bazı açıklamalar Kazköyspor'un kurucusu ve o zamanki kulüp başkanı Metin Mert'in Temmuz 2005'te Erdoğan Tan'dan internetteki -kulüpte geçen bazı olaylara ilişkin- açıklamaları silmesini rica etmesinden dolayı, 24-8-2005 tarihinde silinmiştir. Silinen kısım: Hüsnü ile Ercan'ın kulübe yüklü bağış yaptığı dönem ile, olağanüstü kongre yapılıncaya kadar geçen süre içindeki olumsuz gelişmeler. > 

Aralık 1989'da olağanüstü kongre yapıldı. Erdoğan Tan kongrede bir olay çıkması durumunda delil olması ve aynı zamanda hatıra olması için kongreyi teybe kaydetti. Böylece, bu kongredeki ses kayıtları Kazköyspor'un faaliyetlerinden geriye kalan tek ses kaydı oldu. (Bu kaset ve fotoğraflar hariç, Kazköyspor'un maçlarından ve kongrelerinden her hangi bir görüntü yada ses kaydı yoktur.)

[ Kazköyspor'un 1989 kongresi ses kayıtları: mp3 dosyaları ]

Olağanüstü kongreye yaklaşık 65 kişi katıldı. Adem Kabadayı'nın divan başkanlığı, Erdoğan Tan'ın divan üyeliği yaptığı kongre, hükümet komiseri gelmediği halde, gayet düzgün (hilesiz, olaysız) ve demokratik bir şekilde (oldubittiye getirilmeden, her şey oylanarak) yapıldı. Üyeler geçen 6 ay içerisinde olup biten her şeyi bildikleri için, kongrede kumar olayı ve ilgili diğer olaylar kurcalanmadı, pas geçildi. (Bu durum, Erdoğan Tan'ın kulübün menfaatlerine zarar vermemek için, bu olayın örtbas edilmesi gerektiği hususunda üyeleri ikna etmesinden ve üyelerin kumarda para kaybedilmesi olayının yolsuzluk değil, kulübün iki yöneticisinin hatası olduğunu kabul etmelerinden kaynaklandı.)

İlhami Arslankaya, Erdoğan Tan, Veli Bilgin, Ercan Gönültaş, Mustafa Sarı, Enver Arslankaya ve Turan Adıyaman yönetim kuruluna seçildi. Daha sonra yapılan yönetim kurulu toplantısında, Köprübaşı'nda butik ve kahvehane işleten Emirköy'lü Ercan Gönültaş, önceden planlandığı gibi, kulüp başkanlığına getirildi. Mustafa Sarı 2. başkan, Erdoğan Tan genel sekreter, Veli Bilgin genel kaptan, İlhami Arslankaya lokal amiri, Enver Arslankaya veznedar, Turan Adıyaman muhasip oldu.

İlhami Arslankaya'nın lokal amirliği lokal gelirlerinde önemli artış sağladı. Musfafa Sarı evindeki video player'ı getirerek, kulüp lokaline daha çok kişi gelmesine katkı sağladı. Ancak, birkaç gün sonra, yine Yılmaz Arslankaya'nın aynı sebeplerden olay çıkarması (Muammer Arslankaya'nın 'kardeşimin kahvehanesindeki müşteriyi çekmek için video getiriyor' suçlamaları v.s.) bu girişimin de yarıda kalmasına yol açtı. Buna rağmen,  yönetim taviz verince, bu arada, Yılmaz Arslankaya'yı da transfer edince, olaylar yatıştı.

Yeni yönetim kurulu 500 TL olan üye aidatını (genel kurulda onaylandığı gibi) 1000 TL'ye yükseltti. Metin Mert ve Fehmi Akın'ın yönetimden çekilmesi ve aidatların artırılması üzerine, aidat tahsil etmek zorlaştığı için, TTK Karadon müessesesindeki işçilerin bordrosundan kesilen aidatlar iptal edildi. Yeni üye yazım kampanyasına rağmen, maddi imkanı olup ta, aidat ödemeyen (sonradan Muslu Belediye Başkanı olan Zeki Poyraz gibi) kişiler Erdoğan Tan'ın girişimi ve Yönetim Kurulu kararı ile üyelikten silindi. Sonuçta, 170 kişiye yaklaşan üye sayısı 100 kişinin altına düştü. Buna karşılık, maddi durumu pek iyi olmayan bir çok üye, o gün için 20 çay içilebilen değerde, 1000 TL aidat ödemeye (ve hatta bağış yapmaya) devam etti. 

Planlandığı gibi, Metin Mert A takımı antrenörlüğüne, (daha sonra) Osman Tan genç takım antrenörlüğüne getirildi. Turan Adıyaman'ın isteği üzerine, kendisinin TTK'dan iş arkadaşı olan Kenan (Çatalağzı'nın eski başarılı futbolcularından idi), yeni yaptığı evin komple Kalebodur'unu döşeyecek şekilde, 400,000 TL'ye Cumayanıspor'dan transfer edildi. Para bir kaç taksit olarak kendisine verildi. Halbuki, daha (bir kaç hafta) önce, Metin Mert, Erol Akın'ın Karadonspor'lu Şenol'un transfer edilmesi (600,000 TL'ye) önerisine "o kadar parayı nereden bulacağız" diyerek karşı çıkmıştı. Erol Akın'ın tavsiye ettiği Şenol golcü idi ve o sezon çok gol atmıştı. Sonradan anlaşıldığı üzere, Şenol'un transfer edilmemesi ve Kenan'ın transfer edilmesi hata oldu. Kenan Kazköyspor'da umulan başarıyı gösteremedi. Kenan'ın kaçırdığı goller kazköyspor'un gurup birinciliğini önlediği için, Kenan'a verilen para boşa gitti. 1989-90 sezonu için, Kenan dışında, Filyos'lu (Gökçeler'den yada Derecegören'den) Recep, Yılmaz Arslankaya (Kurtgücü yada Göbüspor'dan geldi.), İhsan Enginçöl (PTT'den, 1 futbol topu karşılığında), Işıkspor'dan Atakan Akkoyun (Aynı zamanda genç takım oyuncusu. Abisi Sabahattin ikna edilerek alınabildi.), Ertan Fidan, Doğanspor'dan Berat transfer edildi. Yılmaz Arslankaya transfer olmayı kendisi istedi. Erdoğan Tan, geçmiş tecrübelerden dolayı, Yılmaz Arslankaya'nın takım disiplinine uymayacağını düşündüğü için, iyi bir futbolcu olmasına rağmen, transfer edilmesini desteklemediği halde, diğer yöneticiler kabul edince transfer edildi.

Başlangıçta Metin Mert'in antrenörlüğünde bir kaç idman yapıldı. Daha sonra Metin Mert (birkaç ay dönmemek üzere) Almanya'ya (eniştesinin yanına) gitti. Bunun üzerine, Recep Akın antrenörlüğe getirildi. İdmana çıkan futbolcuları kadroya alma eğilimindeki Recep Akın yaptığı maç kadrosu bazı yöneticiler ve disiplinsiz bazı futbolcular tarafından beğenilmeyince, antrenörlükten istifa ettirildi. Onun yerine (antrenörlüğe), Cumayanı'nda idman yapılması koşulu kabul edilerek, Kenan'ın abisi (diplomalı antrenör) getirildi. Kazköyspor'un idman yaptığı Muslu ve Denizkenarı sahalarında ve kulüp binasında soyunma odası olmadığı için, (çamurlu ve terli kıyafet dolayısıyla) dışarıdan gelen futbolcular zorlanıyordu. Bu nedenle ve antrenörün (Kazköyspor'u ücretsiz çalıştıracaktı) Çatalağzı'ndan olması dolayısıyla, Cumayanı'nda (nizami futbol sahasında) idman yapılması faydalı olacaktı. Ancak, Yılmaz Arslankaya başta olmak üzere, Kazköy'den diğer bazı futbolcular (bunlar genelde idmana işten çıkıp gelenler) "Cumayanı'na gitmeyiz" deyince, antrenörün görevi başlamadan bitmiş oldu. Bu arada, (yine takım kadrosu ve idman gibi konularda) yetkisine müdahale edildiğini düşünen Genel kaptan Veli Bilgin 'Ben Yıldırım Akbulut değilim' diyerek tavır koymuş ve yönetimden istifa etmişti. Turan Adıyaman onun yerine genel kaptan oldu. Daha maçlar başlamadan 3 antrenör değişince, ortada antrenör kalmadı ve sonuçta, futbolculuk geçmişi olmayan Turan Adıyaman (16 kişilik kadroyu yapan) Teknik Direktör !, futbolculardan Yılmaz Arslankaya ve Kenan çifte antrenör oldu ! Bu anarşiden çıksa çıksa, başarısızlık çıkardı; ve nitekim, daha kötü bir kadrosu olmasına rağmen, iyi idman yapan ve daha disiplinli olan Musluspor, Kazköyspor'u geçip, gurup birincisi oldu. Kazköyspor kuruluşundan itibaren en çok parayı 1989-90 sezonunda harcamasına ve o sezon (geçmiş yıllardaki guruplara kıyasla) en kolay gurupta mücadele etmesine rağmen, 1. amatör kümeye yükselemedi. Hem gurup avantajı (Kilimli gurubunda rakip takımlar güçlüydü ve ayrıca hakem destekleri vardı) hem de Filyos'a maça gitmenin daha zevkli olacağını düşünen Erdoğan Tan'ın isteğiyle, Kazköyspor 2. Amatör Küme Filyos gurubuna alınmıştı; ama, sonuçta, bu tercih bir işe yaramamış oldu.

Ancak, belirtmek gerekir ki, 1990 yılında gurup birincisi olarak 2. amatör kümeden 1. amatör kümeye çıkan Musluspor iki maçta da Kazköyspor'u yenememiş (berabere kalmış), Kazköyspor'un Göbüspor'a 3 puan kaybetmesi sonucunda, 1 puan farkla birinci olmuştu. İşin ilginç yanı, Cumayanı'nda 1-1 biten Muslu-Kazköy maçında Muslu'nun golünü mükemmel bir kafa vuruşu ile kendi kalesine atan Ufuk Başoğlu (ki Kazköyspor'un o sezon en başarılı defans oyuncusuydu) kafaya sıçramayı beceremeseydi, Kazköyspor birinci olacaktı. Ayrıca, Tekin Özpoyraz'ın iş vaadiyle Filyos'daki maçı kolay kazanabilecekleri halde, hatta, berabere kalsalar dahi Kazköyspor birinci olacak iken (Beraberlik halinde Kazköy-Muslu baraj maçına kalacaktı ve zayıf kadrolu Musluspor'un daha kuvvetli olan Kazköyspor'a yenilmekten 3. kez kurtulması mümkün değildi.), Musluspor'a maç satan Akpınarspor kalecisini ve diğer şikeci futbolcuları lanetle anmakta fayda var. Bu arada, Akpınarspor'a teşvik primi vermek için para toplayan Kazköyspor taraftarları arasında yer alan Aykut Deniz'i ve o sezon son maçın son dakikasına kadar Kazköyspor'u destekleyenleri unutmamak gerekir (Aynı saatlerde oynanan maçlarda, Filyos'da Musluspor Akpınarspor'u 3-0 yenerken, Cumayanı'nda Kazköyspor Musluspor'dan daha güçlü olan Gökçelerspor'a 7 gol attı ama yetmedi). 

1991'de yapılan kongrede Kazköy Spor Kulubü yönetimi tamamen değişti. 6 ay önce, maddi açıdan önemli fayda sağlayacağı varsayılarak kulüp başkanlığına getirilen Ercan Gönültaş, ayrıca bir tercih hatası olarak, Kazköyspor tarihinde yerini aldı. Ercan Gönültaş, forma ve krampon bedellerinde beklenmedik bir şekilde kulübü borçlu çıkarınca, (çalışmak ve yerleşmek üzere) İstanbul'a gitmiş olan ve kongre için Kazköy'e dönen Erdoğan Tan duruma müdahale etmişti. Erdoğan Tan'ın ısrar ve uyarıları üzerine, Ercan Gönültaş Kazköyspor'dan talep ettiği 250,000 TL'lik forma ve krampon ücreti alacağından feragat ettiğine dair yazı olan bir kağıdı imzaladı. Böylece Kazköyspor, borçsuz bir şekilde, başkanı Ercan Gönültaş olan yönetimden devralındı; Muzaffer Gönültaş'ın başkan olduğu, asıl yükünü Erdal Bilgin'in taşıyacağı yönetime devredildi. Salih Bilgin'in kahvehanesi kulüp lokali oldu. Böylece, kulübün kurucu üyelerinin tamamının yönetimden çekilmesinin ardından (En son Metin Mert yönetimi bırakınca, yöneticiliğe devam eden, hatta, aktif üyelik yapan bir kurucu üye kalmadı.), 1 yıl geçmeden, kulüp lokali de değiştirilerek, eskiyle olan tüm köprüler atılmış oldu. O zaman için başka çare yok gibi görünüyor ise de, köprülerin atılması, özelllikle, Mert ve Akın sülalelerinin (kendilerine karşı sürekli bir muhalefetin ardından bıkıp) tamamıyla kulüp faaliyetinden uzaklaşmış olması, Kazköyspor'a hiç bir fayda sağlamadı; aksine, çöküşü hızlandırdı.

Yeni yönetim eski yıllardaki coşkuyu yeniden yakalayamadı. Giden futbolcuların yerine, doğrudürüst futbolcu transfer edilemedi. İyi futbolcu sayısının yetersiz olması ve mevcut futbolcuların karakterlerinin eskisine kıyasla (spor ahlakı açısından) daha bozuk olması gerilemeye yol açtı. Sonuçta, kulübü kapatmamak için, belediye himayesine bıraktılar ve adını Kazköy (Cumhuriyet Mahallesi) Belediyespor olarak değiştirdiler (1992).

Giriş Sayfası

Kazköyspor Web Sayfalarının Girişi

 Musluspor